otrdiena, 2009. gada 29. decembris

Tā nu laikam arī nebūs garā Ziemassvētku stāsta.

Tā kā visas esam jau atkal pa mājām, bla-bla-bla, un nevienai īsti nav ne laika ne vēlēšanās gari drukāt - kā nosvinējām, tad aprobežosimies ar vienkāršu, bet patiesu - ĻOTI JAUKI :)
Bildes no 26.12.09 ir atrodamas Šeit.

Tad nu tagad plāni būs tādi - trešdienas (tas ir rīt) vakarā 48ajā būs Tilaka Elīna & co. 4dien iegriezīšos arī Es un, iespējams, Kika & Indra. Un tad nu tā - bezmaz jāmet monēta, iespējams, ka SZF-nieces dosies uz Jauno Sauli, jo Tilaka E. 2010.o sagaidīs mājās - Priekuļos.

Bet tās 3 (ieskaitot mani) vēl nezina - vai sagaidīs Jauno gadu Mazsalacā vai Valmierā, par to nu vēl plāni mainīsies. Un tad - nedēļā no 4. janvāra - kāds jau nu visu laiku būs 48.ajā. :)
Kas nozīmē atkal jaunu lasām/rakstām-vielu šim blogam. Interesanti - kas vispār Valmierā notiek?

Vispār, trakoti gribas kādu no Ziemas priekiem pabaudīt - Žagarkalnu vai slidošanu Valmierā. Nu kamōn, uzaicinājumi! Tak lūdzu krītiet no gaisa masām!! :D

ps. Laimīgu Jauno gadu! Kāds zvērs būs 2010.ajam??

piektdiena, 2009. gada 25. decembris

Tad jau - priecīgus!!

Ko tur gari - gaišus, sirsnības un mīlestības pilnus, sirdi sildošus svētkus!

Priecīgus Ziemassvētkus!!

Tev, draugs, novēl
Elīnax2, Indra un Kristīne.

pirmdiena, 2009. gada 21. decembris

Atskaite par pēdējo. ;)

Atzīstamies – atkal nedaudz noslinkots pie bloga papildināšanas, bet visam savi iemesli. Tad nu par lietu – kas īsti noticis ar 48to, 48tajā un ar 48tā cilvēkiem, nedēļas garumā.

Otrdiena boja biedējoša. Un ne jau tikai lielā aukstuma dēļ. Eksāmens sabiedrības pārvaldē. Nē, nu nav jau tā, ka mēs trīs SZFnieces būtu bijušas stresā, bet nu nav tas mūsu mīļākais priekšmets – nu man un Indrai noteikti. Elīna K. jau tomēr ir mūsu politikas dvēsele. :D Bet nu kā parasti – nemierīgs rīts, mācīšanās (nez kā mums tas tā vienmēr sanāk – darīt visu pēdējā brīdī?). Bet nu labi – devāmies un uzrakstījām, kā nu kura, bet visām domāju, sekmīgi būs, spriežot pēc sarunām. :D

Atgriežoties 48.tajā pusstundu mēģināju atsaldēt rokas, ne visai labi izdevās, bet tad atcerējos, ka man viņas jau vienmēr tādas aukstas. Par lieliem priekiem beidzot parādījās arī Elīna T., kas bija pazudusi uz krietnu laiciņu, solījās, ka būs iepriekšējā 5dienā, bet tā līdz 2dienai nebijām manījušas. Vakarā domājām, ka jāiet izlādēties un uzņemt jaunu enerģiju 3dienai, bet basketbols nedaudz pievīla. Žēl, bet ViA sešiniekā netika. Toties Elīna T., mūs mierināja un tikām pie karsta kakao. (Tiešām labi, ka viņa atbrauca.) :D

Turpinājumā 2dienas vakars un 3dienas rīts – visai interesants, 3 meitenes staigā pa dzīvokli un sarunājas ar sevi. Tik tālu mūs noveda publiskās runas ieskaite, kur bija jāiemācās pasaka no galvas. Neslikti – laikam biežāk mācīšos vannas istabā – tur ir laba darba atmosfēra. Plus vēl fascinēja mana un Elīnas improvizētā prezentācija par Enriko Kostārī, itāļu šefpavāru, kas brauks uz LV. Ieskaite tika godam nolikta, visām ieskaitīts, un beidzot sāka parādīties svētku sajūta, jo gandrīz visi darbi galā. :)

Vakara gaitā sekoja pēdējā šī gada debašu sesija. Tiku paneļa lomā, bet tas labi, jo todien, šķiet, nekas prātīgs nenāktu no manas mutes ārā. Sesija – man patika. Un par salīdzinājumiem un piemēriem tik tiešām nevarēja sūdzēties. It sevišķi debašu otrajā daļā. Tātad rezolūcija: Valdība uzskata, ka viendzimuma skolas ir efektīvākas par divdzimumu. Galvenie argumenti no valdības puses bija par to, ka, izveidojot šādas skolas, tiks uzlabota mācību kvalitāte, jo, savādāk pārāk liela uzmanība tiek pievērsta pretējā dzimuma pārstāvjiem. Paplašinājums tika izvērsts par to, ka meitenes un puiši attīstās dažādos vecumos, līdz ar to nav iespējams tos vērtēt vienādi. Šķita visai interesants paplašinājums. Savukārt, argumenti no opozīcijas puses bija par to, ka šāda ierobežošana kavēs indivīda veiksmīgu iekļaušanos sabiedrībā un seksuālās spriedzes veidošanos. Jā, bet uzzinājām daudz ko jaunu. Reinis minēja, ka Jānis „skolā bijis affigena skaists”. Jānis būtu mācījies tagad Oksfordā, ja vien skolas laikā nebūtu stāvējis pie spoguļa, un dejošanā bijis populārs un paticis meitenēm, jo mācējis ieslidināt savu kāju starp meiteņu kājām. Reinis, savukārt skuma par to, ka pasīvajām meitenēm bijis vairāk laika mācīties mateni, jo viņš gāja uz basketbolu, bet viņu nenovērtēja, un sajuties pavisam atstumts, kad meitenes sākušas tusēt ar vecākiem džekiem. Normunds, savukārt meiteņu uzmanību centies pievērst ar fizikas mācēšanu, un viņš ar acīm izģērbtu jauno skolotāju, praktikanti. :D Bet nu visas debates būtība slēpās tajā, kas tad īsti ir skolas pienākums – mācīt vai palīdzēt indivīdam iekļauties apkārtējā sabiedrībā.

Tālākais trešdienas vakars izvērtās ļoti jauks. Pēc kārtējā reslinga man un Kungai, Elīna Tilaka izmeta frāzi, ka vajagot biežāk uzturēties mūsu viesistabā, pietiekoši liela jautrība. (jā, jā, jautrība, kad nevarēju atrast savas čības.) :D Pa ilgiem laikiem jauks filmu vakars visām četrām un vēl kaķim, kas izbaudīja mūsu kompāniju. Kunga kā ierasts filmas laikā aizmiga, bet šoreiz piedodams, jo vīruss darīja savu. Arī Elīna T. mūs pēc kāda brīža pameta – tad nu mēs ar Indru mierīgi skatījāmies movie, līdz es vāļājoties pa segām nebūtu uzspiedusies pultij un nebūtu sanācis filmu tīt kādas 3x uz to vietu, kur palikām. :D

Nākošajā dienā mierīgs rīts Elīna T. skolā, Kunga padevās vīrusam un gulšņāja gultā, es devos bibliotēku. KSA vēl pēdējās mocības – 7 lpp darbs „Ievadā SA”. Neslikti, ņemot vērā, ka info par tēmu bija krietni aprobežota. Pēc 2 stundu darbiņa bibliotēkā, mūzikas klausīšanās un bļitkotāju apbrīnošanas (Jūs jau zināt – Ja redzat bļitkotājus, tad drīz jābūt arī ledum), devos uz otro publisko debati par ES paplašināšanās jautājumiem. Interesenti debati var vērot ŠEIT!.

Pēc tam back 2 home, bet darbi galīgi uz priekšu nevedās. Elīna Tilaka priecājās par to, ka pēkšņi nav jāliek 5dienā paredzētais eksāmens un izdomāja mūs pamest 4dien. Arī Kunga taisījās prom. Pat nostaļģija uznāca, jo tā pierasts ar šiem cilvēkiem, bet nu tagad labu laiciņu nesanāks satikt. Palikām ar Indru un vēl neuzrakstītu darbu. Tam sanāca pieķerties tik vien ap 7iem vakarā. Jā, tā kā bijām pamestas divatā, plus man bija ļoti labs garastāvoklis – nu izdomājām laist uz klubu. Neliela vilšanās mūzikā, toties jaunatklāta grupa „Maribel” ar tiešām foršu latviešu mūziku. (P.S. Ziemeļmeitas rock versija bija super.) Jā, pēc kluba man nogulētas divas h, Indrai viena, atkal ceļamies, lai pabeigtu darbu. (Vēl joprojām viss tiek darīts pēdējā brīdī.) :D

Mierīgs vakars un mans stundu garais miegs, kurā smadzenes vēl joprojām strādāja, sapņojot vēl joprojām prātā domāju par SA modeļu pazīmēm un kādām organizācijām kuru piemērot. Pēc tam beidzot izmantota dzimšanas dienas dāvana – masāža. Paldies, Elīn! Es un mana spranda Tev no tiesas ir pateicīga. :)

5dien abas Elīnas izklaidējušās CVĢ Ziemassvētku ballē, bet nu par to būs jājautā sīkāk viņām pašām.

Vēl pēdējās lekcijas 6dien, ar kārtējām K.Rūkļa piezīmēm. „Tātad, cik daudziem no jums ir bērni? Nu vismaz tādi par kuriem jūs zināt?” (interesanti to prasīt auditorijai, kur bija laikam tikai 2 puišu pārstāvniecība). Vēl izteikums, ka Narvas kopmītņu dušās pat hidrotērpā negribētos ieiet. Kaspara izteikumam „Man teksta rakstīšana ir tīrā izprieca” sekoja Indras piebilde „Ou, jā, mums arī!” (pievienojos, atceroties, mūsu pēdējos darbus. :D)

Tad jau ātra mantiņu savākšana un brauciens uz mājām. Vakarā Mazsalacas vidusskolas žetonu vakars. Nosaucām par Deja Vu. Bija savācies gandrīz viss klases vecais kodols un lielāku prieku laikam nevarējām iedomāties. Tā vien atgādināja augusta salidojumu, kad pašiem ballīte 31.kab. (beidzot izprotu interaktīvo tāfeļu pielitojumu) un balle vēl zālē. Tāds prieks visus satikt.

Nākošajā dienā beidzot kārtīga izvāļāšanās pa gultu – kā man tas pietrūka mājās. Brauciens atpakaļ uz Valmieru, lai izdarītu visu, kas jāizdara un varētu mierīgi atpūsties. Jā, man pēc pusstundas ir autobuss un pat neesmu vēl sākusi krāmēt mantas. Nez kā izdosies paspēt. :D Bet nu gan jau – nedrīkst kavēt šī vakara lielo prieciņu – voleja treniņu. Kā es mīlu to apaļo bumbu. :) Nu tad mīlīši – atvados no sava kompja, un novēlu jums visiem priecīgus Ziemassvētkus, labi izceptus pīrāgus, piparkūkas, daudz sniega, savējos apkārt, un mieru. Uz tikšanos pēc svētkiem!

pirmdiena, 2009. gada 14. decembris

Pie tējas tases.

Kā jau ieminējos iepriekšējā ierakstā, tad pagājušajā nedēļā cītīgi strādājām pie ZPD sociālajā psiholoģijā. Ar Indru bijām nonākušas pie visai interesantas un reizē sarežģītas tēmas - "Mīlestības izpratne pusaudžu un jauniešu vecumposmos."
Protams, neiztikām bez darba praktiskās daļas. Visi esam lasījuši, ko tad mazi bērni saka par mīlestību, bet tagad atļaušu jums tā mierīgā noskaņā pie tējas tases palasīt, ko tad par mīlestību domā pusaudži, jaunieši 11 - 22 gadu vecumā.
Have a nice evening. :)

1) Jūtu forma, kas izpaužas kā kaisles, sapratnes un draudzības kopums, kas balstās uz pilnīgu saskaņu. Šo jēdzienu nevar nodefinēt, to var tikai raksturot no dažādiem skatu punktiem, bet raksturot šo jēdzienu varētu bezgalīgi. :)

2) Abpusēja sapratne, uzticēšanās, cieņa, godīgums, sirsnība un patiesas emocijas divu cilvēku starpā.

3) Apzinoties, ka otrs cilvēks ir tik mīļš, ka skaidri zini, ka to nevarētu krāpt un kādā veidā aizvainot. Vienmēr centīsies palīdzēt un atbalstīt.

4) Nedefinējams jēdziens. Jūtas, kas ir ļoti komplicētas un katram izpaužas citādāk - kādam kā rūpes, kādam kopīgi pavadīts mūžs un tauriņi vēderā, kādam diemžēl arī fiziska vardarbība.

5) Tauriņu sajūta vēderā, neliels laimes reibonis domās, savstarpējā pieķeršanās, tā ir tā sajūta, kad saproti, ka tas otrs cilvēks ir tavs papildinājums :)

6) Mīlestība ir tad, kad Tu atnāc mājās, esi noguris un beigts no darbiem, bet pie Tevis piesteidzas otra pusīte, uzsilda karstvīnu, piedāvā piparkūkas un uzcienā ar mandarīniem, samīļo un neliek neko stāstīt, kā gājis darbā utt.

Lūk, tā ir mīlestība!

7) Šito jautājumu Jums būs grūti apkopot :D

Manā skatījumā mīlestība ir sajūta, kad otrs par Tevi rūpējas no visas sirds, kā Tu pret viņu; tā ir uzticēšanās un saticība; mīlestībā cilvēki viens otru papildina. Jūtas labi neskatoties ne uz ko :)

8) Draudzība liesmās...

9) Nav ne jausmas, un domāju, ka kad kādu mīlēšu, tāpat nezināšu, kas tā ir, jo man liekas, ka ar vārdiem to nav iespējams aprakstīt.

10) .!

11) Tas kad tu otram cilvēkam dod vairāk nekā pats sev!

12) Mīlestība, ir tāda jocīga lieta. Savā ziņā kaut kāda maģija starp diviem cilvēkiem, kas mīl viens otru.

13) Mīlestība - Kaut kas ļoti skaists, burvīgs, patīkams, katram cilvēkam iespējams.

14) Manuprāt, mīlestību nemaz nevar nodefinēt, jo tas ir kkas tik neaprakstāms, vienreizējs. Mīlestība ir tad, kad laikam ejot uz priekšu, jums vienalga ir par ko runāt, jūs viens otram neapnīkat, ir brīži, kad vārdi vispār nav vajadzīgi, vnk pietiek ar to, ka jūs esat viens otram blakus, un īsta mīlestība noteikti ir tad, kad pat lielais attālums nav šķērslis, lai to nesabojātu. Ja cilvēkam ir sajūta, ka būtu gatavs ziedot visu, nedomājot par sevi, lai tikai kopā būtu laimīgi, lūk tā ir mīlestība.

15) mīlestība-sajūta ,ko nav iespējams raksturot vārdiem, to var tikai sajust. Vispatiesākā, visspēcīgākā sajūta un visskaistākā, kas cilvēkam dota. Taču katram tā nozīmē kaut ko savu un neatkārtojamu, ja cilvēku mīli, tad dzīvot bez viņa nevari, esi gatavs uz visu otra dēļ, neiestājas nekādas depresijas, bet gan vēlme kaut ko darīt, rodas jēga un motivācija. Ja mīli, tad esi gatavs mainīties un piekāpties un vēlme darīt otram labu ir ļoti liela.

16) Manuprāt Mīlestība ir kad cilvēks iemīl otru cilvēku un tas ir tik jauki :)

17) Patiesa cieņa un rūpes vienam pret otru. Atbalstīt grūtos brīžos, uzticēties..

Mīlēt un būt mīlētam!

18) Mīlestība ir tas ka divi cilvēki mīl viens otru, un tad kad viņi ir kopā viņi aizmirst par apkārtējam nedienām (:

19) Skaistākais, kas uz zemes var būt.

20) Tas ir kaut kas ko cilvēks nespēj pateikt ar vārdiem, to var tikai saprast kad kādu sāk mīlēt! :)

21) Mīlestība - divu cilvēku tuva tuvība, kuru neviens nevar sabojāt!

22) ļoti stipra pieķeršanās. Bez otra tu nevari vienkārši dzīvot...

23) Mīlestība, manuprāt, ir bailes kādu pazaudēt. Tā ir tad, kad otrs ir svarīgāks nekā pats. Kad vakarā pēc grūtas darba dienas ir kāds, kas ir kā miera osta. Mīlestība - kad sajūti, ka sirdī ir bijis daudz vairāk vietas, nekā esi domājis...

24) Taurentiņi vēderā, dzirkstelīte un laimes sajūta.

25) Mīlestību jau neviens - ne sirds, ne prāts - nekad nav spējis nodefinēt. šaubos vai es to spēšu. Bet ja ir tāda nepieciešamība to iegrožot vārdos, tad jāsaka, ka tā ir sajūta, kas atrodas vienu pakāpienu augstāk nekā visas pārējās. Un tā ir tāda sajūta vai lieta, nezinu kā pareizi formulēt, ko tu nekādi, lai cik arī gribētu nevari kontrolēt, atšķirībā no visām pārējām.. Pa vidam, pat atskaņas sanāca :D :)

26) Mīlestība ir divu cilvēku tuvība un saistība.

27) .

28) Manuprāt mīlestība ir divu cilvēku kopējas intereses un viņi vienkārši var sadzīvot kopā, viens otram patīk..;)

29) Viss skaistais, kas notiek ar sirdi un prātu, satiekot otru.

30) Mīlestība ir īpašas jūtas pret otru cilvēku. Patīkamas izjūtas atrodoties kopā..

31) Neaprakstāmi patīkamas jūtas, kas pārņem Tevi, atrodoties blakus tam īstajam

32) Divu cilvēku jūtas.

33) Tas ir tad, kad starp diviem cilvēkiem ir uzticība, draudzība un protams pati mīlestība.

Mīlestība ir kā apliecinājums otram cilvēkam.

34) Mīlestība ir nevis tieksme kādu iegūt, bet gan bailes kādu pazaudēt:)

35) Uzticība, atklātība, patiesas jūtas, rēķināšanās vienam pret otru

36) Mīlestība ir kā slimība, ar kuru saslimst ikviens, bet tikai izārstēties, neciešot no komplikācijām, prot retais. Tas ir kā sajūtu mikslis, kas ierauj savā virpulī neatkarīgi no laika, telpas un vietas. Visspēcīgākais ierocis, kas pastāv mūsdienu pasaulē.

37) Mīlestība ir tad, kad tev ir labi no tā vien, ka tu atrodies šim cilvēkam blakus, kad ilgojies pēc viņa un kopā varat pasmieties viens par otru.

38) Nav definējama

39) Mīlestība ir tad, kad tauriņi vēderā nepārstāj lidot arī pēc 3,5,10 un vairāk gadiem.

Mīlestība ir kaut kas īpašs un kaut kas tāds, kas liek ilgoties pēc mīļotā cilvēka neatkarīgi no tā cik tālu viņš/viņa atrodas un neatkarīgi no tā cik ilgi mīļotais cilvēks ir prom.

Īsta mīlestība nekad nepārvērtīsies par "pieķeršanos" otram cilvēkam.

Patiesībā mīlestībai nav nedz pareizu, nedz nepareizu definīciju, jo pateikt, kas ir mīlestība spēj tikai tas cilvēks, kas ir patiesi mīlējis :)

40) patiesas jūtas, kas pārvar šķēršļus, ja tādi rodas.

41) Mīlestība ir, kad izlasot šo frāzi, tu jau esi paspējis padomāt par kaut kādu cilvēku.

42) Manuprāt, mīlestība ir sajūta, ko cilvēki izjūt savstarpēju attiecību rezultātā.

43) Vārds, kas izsaka visu, ko sirds vien var just...Tā ir vēlme būt kopā, rūpēties, dalīties, piederēt, tās ir domas un jūtas veltītas vienam cilvēkam, tam īstajam un vienīgajam...Mīlestība ir tad, kad vairāk nevajag nevienu citu, jo viss, pēc kā sirds ilgojas ir mīļotajā cilvēkā...

44) Mīlestība ir ļoti sarežģīta lieta kas nav ne priekšmets ne kas tāds un to nevar dabūt par naudu!

45) Ļoti skaista parādība kas ir starp 2 cilvēkiem. Mīļums, uzticēšanas, draudzība.

46) Jūs viltnieces ;)

nav tādas def.

47) Kaut kas nedefinējams.

48) Kad abi cilvēki stāsta viens otram visu, uzticas un nekādu šķēršļu dēļ nepamet viens otru.

49) Mīlestība ir tad, kad divi cilvēki mīl viens otru, viņi jūtas labi viens otra tuvumā, nevēlas otru zaudēt, ir gatavi upurēties otra labā, atbalsta otru. Tas nav tas pats, kas parasta draudzība, mīlestība iet caur sirdi uz sirdi. Un tā ir gan fiziska, gan garīga kopā būšana.

TADAAA - Vēl viens blogs ir dzimis.

Tagad ar Kungas dzeju iespējams iepazīties arī internetā.
Lai apskatītu blogu, spied ŠEIT.

Kungas debašu nedēļas nogale. Vol. 2 - Svētdiena.

Svētdien, 13. decembrī Rīgas Ekonomikas augstskolā (REA) risinājās debašu seminārs, kuru vadīja pasaules čempions Vils Džons (Will Jones) un citi augsta līmeņa Britu parlamentāro debašu tiesneši un debatētāji.
(sīkāka info ŠEIT)


Un tātad - seminārs, kurā piedalījāmies abas ar Ditu Okmani.

Iesākumā, jau, atvainojos par divām lietām - 1) ka citātos nav atsauču - vārdus visiem semināra vadītājiem neatceros, diemžēl. Kauns un negods, bet pieņem kā ir. 2) daļa būs angliski, jo esmu pārāk slinka visu tulkot.

Sākās seminārs ar galveno jautājumu apzināšanu. Katram no 20+ dalībniekiem bija iespēja ierosināt tematus - par ko tad šodien tika runāts. Tā nu izkristalizējās vairākas tēmas:

1. Rights.
2. WHIP-speeches
3. POI
4. being ESL
5. Debating moral issues (sex, dead bodies & proofs)

Semināra gaitā, protams, tika uzdoti jautājumi par VISU debates procesu, taču šīs bija tās vadlīnijas. Gan, ne šādā secībā.

1. Sākās seminārs ar jautājumiem par jautājumiem - POI. Tika uzsvērts, cik svarīgi ir uzdot POI, jo tas tiesneša acīs parāda, cik aktīvs debatētājs tu esi. Vislabākais ir, ja tava komanda jau iepriekš ir sadalījusi - kuru runātāju laikā kurš domā jautājumus - kurš jautā. Jautātājs pārējo laiku var visu laiku drukāt un drukāt, līdz komandas biedrs padod jautājumu un tad "lec kājās". Respektīvi - pienākumu sadale jau runātāju starpā par POI uzdošanu vien.
Problēma ir tiem, kas aktīvi cenšas visu runātāju runas scenografēt un, lai arī iespējams, spēlē iegrimuši ir enntās reizes vairāk kā tie "hot chair", kas uzdod jautājumus visu laiku un nepārtraukti, tiesnešu acīs šī Drukātāju Komanda ir pasīvie.
Un - no tiesneša skatpunkta Tava aktivitāte spēles laikā ir ļoti svarīga. Ja varbūt tiešām nebrauc līdzi par to, ko runātājs šobrīd runā, uzdod jautājumus par saviem argumentiem, atgriez lietā savas komandas galvenos jautājumus. Liec viņiem pievērsties tiem.
Uz jautājumu, kas mani pašu jau ilgu laiku ļoti interesēja par POI uzdošanu, ja pats esi 2. debašu daļā un tu vēlies uzdot to par savu paplašinājumu, tika atbildēts - NOTEIKTI VAJAG UZDOT. Uzreiz sākas diskusijas - vai tas nav milzīgs risks, ka pirmās daļas komanda "nočieps" tavu ideju? Atbildēts tika, ka "gudrs tiesnesis redzēs, ka ideja ir tava. Kaut arī iepriekšējie viņu izspēlēs tālāk, tu to esi ieviesis, tu padevi "hintu"".

„A good POI should be like a brick flying through the windshield. It should hurt. For a windshield, not your opponent or a driver.”


Pāris punkti, kādam ir jābūt tavam POI:
* īsam
* nav obligāti jābūt par to, par ko šobrīd runā
* Jautājumos vēlams fokusēties uz iepsējami sīkākām grupām - ieguvumiem/zaudējumiem
* vēlams būt jautājumam
* ne "Jā" vai "Nē" jautājumam
* atvērtam jautājumam
* ar neprognozējamu atbildi
* (1.prop) - tādam, kas liek koncentrēties uz tavu lietu

Pāris punkti, pieņemot/nepieņemot POI:
* Ja esi pirmais debates runātājs, labāk pieņemt spēcīgākās komandas POI, jo 1) tā ir iespēja saprast - uz ko koncentrēsies spēcīgākā debates komanda, kas ir tavi lielākie konkurenti, 2) tiesnesis to novērtēs, ka nebaidies no "smagākā"
* Atbildei nav obligāti jābūt pašsaprotamai, tā var būt abstrakta.
* Ja neatbildi, nav jāsaka "no, thank you" vai "not now".. Vnk pamāj ar roku. Tas netiks uztverts kā agresīvs žests, vnk neizsitīs tevi no domas.
* Vislabākais ir atbildēt sev par labu, otrajā vietā - nepieņemt jautājumu, trešajā vietā - atbildēt KAUT KO, un tikai pašās beigās ir - pieņemt jautājumu un klusēt.

“Having something unsure said in answer is always better than giving no answer.”


2. Turpinājumā - par atšķirību starp ESL un British tiesnešiem.
Briti vienmēr gribēs kulturālu, skaistu, perfektu valodiņu. Esi pieklājīgs, konkrēts, savākts.
ESL tiesneši, turpretim, nereti vērtēs - jo skarbāk un tiešāk, jo labāk (beidz murmulēt un uzdod jautājumu vēlreiz; beidz blefot).
Katrā valstī tādas lietas kā sarkasms, ironija, un vispār - kas ir "uzbrukums", tiek vērtētas savādāk. Ar to ir jārēķinās.
Arī ar dažādiem tiesnešiem ir jārēķinās.

"American judges comes in, counts and writes down everyone - 1st prop, 1st opp, 2nd prop and 2nd opp, and then they know - who wins"

"If your judge is an idiot, you're in trouble"


3. Tad aizgāja tādas mazo tematiņu runas.
Piemēram, par to, ka argumentus nevajadzētu nosaukt tā, ka skaidrojums aizņem pusi tavas runas laika. Par tādiem bezsakarīgiem piemēriem kā "negative-externalities" vai "fundamental values". Tie ir ļoti nestabili argumenti. Viegli tādiem piesieties un pierādīt cik NEfundamentāla vērtība kaut kas var būt kādai konkrētai sabiedrības grupai vai kā savādāk.
Tālāk tika runāts par kaut ko, ko es nesapratu ne pirms ne pēc tam. - BIN-ROOMS, vai, kā Vils Smits to sauca - SNOW CHAINS. Nosaukumu skaidroja ar:

„When it snows, you don’t try to do some cool tricks with your sports car, you just put on your snow chains and try not to die.”


Respektīvi, kad debate ir aizgājusi galīgākajā ķīsēlī - kā no tā tikt ārā, kā atgriezties pie kaut kā sakarīga, saprotama, debatējama. Tev nav iespējams parādīt KLASI, tev ir jāmēģina parādīt DEBATE.

“No one looks clever in a bad debate, because even a perfect rebuttal of the madness is still madness actually”


4. Precizēšana.
Protams, to ir iespējams darīt arī ar POI palīdzību, bet, ja nu gadās situācijas, kad, piemēram, esi 2. debašu daļā un pirmajā ir pateikts kaut kas, kam trūkst skaidrojuma vai papildinājuma, vēlams to darīt ar: "I'm not quite sure I got the idea they ment correctly, but I think what they wanted to say is... " . Tiesneša prātā būs - ā, to tā pirmā komanda domāja! Un tu pats vari radīt fokusu iepriekšējās komandas lietai, protams, nerunājot pretī iepriekš pateiktajam.

5. Atspēkošana.
Par to, gan, runāts tika visai skopi. Taču doma bija līdzīga kā par precizēšanu - norādi, kā TU saproti pretējās komandas lietu un kā tas noved pie negatīva iznākuma. Izmanto atspēkošanu ne tikai, lai noliegtu, ak oponentiem būtu taisnība, bet arī izmanto šo iespēju pastiprināt savu lietu. Turklāt, ļoti spēcīgs punkts tavā atspēkojumā var būt kāds "tukšais caurums", ko, it īpaši, ja jūs esiet 2. opozīcija, tu vari aizpildīt "pa savam".

"The perfect rebuttal is not about what they’ve said, it’s about what they didn’t, but you did”
Semināra turpinājumā tika piedāvātas divas iespējas - 2 lekcijas. 1) par tiesībām un morāles jautājumiem. 2) 2. debašu daļas runām.
Mēs ar Ditu izvēlējāmies 2. Tāpēc par "morality, sex, dead bodies & proofs" diemžēl komentāri izpaliks.. :D

6. WHIP - runas.
Pirmkārt, jau, šo lekciju pasniedza divi ārkārtīgi interesanti cilvēki - Stīvs un Kails, kas abi acīmredzami ir debatēs iekšā pavisam. Jo sevišķi mazais, pēc paskata trakoti trauslais Kails, bet pēc intonācijām, balss, runātā satura - uouč. :p
Un tātad - WHIP runas, protams, ir daļējs notikušā pārstāsts. Ar ko tas atšķiras no vienkārša pārstāsta? Tajās tiek pievienots kas jauns. Kas jauns un spēcīgs, nereti visu debati ar galvu lejā apgriezošs.
“You can choose what actually was the focus of your opponent’s case, just prove the link with all the issues they’ve mentioned.”
Un, ja tu spēj apgāzt šo vienu FOKUSA lietu, tad pierādot saikni viņu lietā ar visu pārējo - Congrats, you win!

Ieteikumi veidojot WHIP runas:
* pievieno kaut ko jaunu
* atsaucies uz domu nevis sacīto. (nevis "bija jautājums, uz kuru atbildēja..", bet "bija runa par..")
* lieto vienkāršu valodu (visiem jāsaprot)
* lieto SAVU valodu (tas vairāk uz angļu valodu - ja oponenti bliež ar terminiem un tā tālāk, neseko viņu piemēram terminu ziņā, lieto savu valodu, 1) tas neradīs tiesnesī iespaidu, ka tu "skrien pakaļ", jo tev nav savas domas, ko iet un tu atzīsti viņu pārākumu, 2) tu neapjuksi, neapjuks tiesnesis, kurš, iespējams, tos terminus tāpat nesaprot, bet tavu lietu tad beidzot sapratīs; 3) vienkāršojot valodu, tu vari izvēlēties vārdus, kas tuvāk atbilst tavai pārliecībai.
* iekļauj vārdus "MY EXTENSION IS".
* atspēkojot, "nocel no galda" VISU, kas uz tā ir palicis no oponentu lietas.
* analizējot un veidojot strīdus punktus, izvēlies acīm redzamākās sadursmes. Izskaidro tās visiem saprotami, kaut pavisam vienkāršā valodā.
“Try not to do analysis like, hey, I’m the God now, cause I saw things that others didn’t notice. Adore me now”
* tavā debates apkopojumā vajadzētu ietilpt vismaz 2-3 argumentu analīzei.
* ja esi, piem., 2. opp., un jūti, ka 1. prop. lietas atspēkošanā vēl nav pateikt viss līdz galam, kaut arī 1. opp. tai pieskārās, izmanto pieklājīgu valodu: "There's a very good thing that first opp. did by saying that... but I believe there still lacks much of the info, so let me give you some". Tas neuzbrūkoši parādīs jūsu komandas pārrākumu pār 1. opp.
* WHIP runas izkristalizē - kas ir debates centrā. Kādi jautājumi ir galvenie.
* materiāls tavai WHIP runai ir VISA debate, nevis tikai oponentu.
* 2. opozīcijai te ir milzīgs bonusiņš - visus "tukšos caurumus" lietā viņi var aizpildīt pa savam, to vairs neviens īsti nevar atspēkot.
* WHIP runas bieži ir vnk sviests. Ja jūti, tava runa ir tāda, ieturi pauzi, ievelc elpu, un mēģini radīt struktūru vismaz atlikušajā laikā.
* neaizmirsti, ka katras komandas lieta balstās uz shēmu: problēma - plāns/risinājums - iznākums. Opozīcijai atliek pierādīt, ka tikai viena no šī plāna sastāvdaļām nestrādā, nebūs, kā plānots, un visa shēma sabrūk.

[for opp.] “You don’t need to win on everything. Just find the hole.”


7. CLASH POINTS. Punkti, par ko šeit tika runāts:
* Strīdus punkti veidojas pēc shēmas: identification - analysis - summarization - conclusion.
* Valdībai tie vienmēr būs pozitīvi tendēti un formulēti
* Opozīcijai tie izcels zaudējumus, negatīvos aspektus.


8. Visbeizot, pāris hintiņi:
* esi pārliecināts par sevi,
* lieto izskaistinājumus, intonācija ir ierocis
* veido īsus, konkrētus, precīzus pierakstus
"There are usually prepared speeches that looks like an explosion on the paper”

* pieraksti jautājumus
* ieturi pauzes, tās tev pašam liksies garākas nekā tiesnesim
* u.c.

“To make every1 accept sthg, prove that it’s similar to sthg acceptable.”

„If anything is worth time to speak about it in your speech, it is worth it as much as it needs to be explained.”


Visbeidzot, esmu patiešām daudz ieguvusi no šī semināra. Gan satikusi sen neredzētas sejas, gan tās pašas - pirms nedēļas ViA DK turnīrā manītās,... gan arī vnk forši pavadījusi laiku, uzkrājot gana daudz C vitamīnu.. :p

Paldies visiem, kas atbildīgi par šo iespēju! ;)
Bija forši.

Patīkamu pārsteigumu pilnu vakaru vēlot,
E. Kunga.